TENIS
Zemřel Nick Bollettieri, kouč Williamsových i Vaidišové
Ve věku 91 let zemřel slavný tenisový trenér Nick Bollettieri. Jeho akademií prošly celé generace hvězd, včetně Nicole Vaidišové, Martiny Hingis či sester Williamsových.
Foto: Profimedia
Ve věku 91 let zemřel slavný tenisový trenér Nick Bollettieri
Tenisový svět navždy opustila jedna velká postava. Ve věku 91 let zemřel Nick Bollettieri, americký trenér a zakladatel stejnojmenné tenisové akademie na Floridě. Bollettieri skonal ve svém domově v Bradentonu v neděli 4. prosince 2022, jak informovala jeho rodina.
Bollettieriho jméno zůstává synonymem úspěšného tenisového kouče. Pod jeho přímým dohledem – nebo alespoň po návštěvách jeho proslulé akademie – vyrostly celé generace fenomenálních tenistů a tenistek.
Jeden z nich, přesněji jeden z nejlepších tenisů historie Andre Agassi, na svém Twitteru napsal: „Náš drahý přítel Nick Bollettieri od nás včera večer odešel. Tolika lidem dal šanci žít jejich sen. Ukázal nám všem, jak se dá žít naplno. Díky, Nicku.“
Our dear friend, Nick Bollettieri, graduated from us last night. He gave so many a chance to live their dream. He showed us all how life can be lived to the fullest…
— Andre Agassi (@AndreAgassi) December 5, 2022
Thank you, Nick 🙏🏼 pic.twitter.com/PhO36oPWpI
Bollettieri koučoval deset světových jedniček
Svůj sen si odžil i sám Nicholas James Bollettieri. Narodil se 31. července 1931 v New Yorku jako dítě italských imigrantů a vysokoškolská studia v Alabamě zakončil ziskem titulu z filozofie. Následně se po službě v armádě ještě pokusil vystudovat práva, to už to ale všestranného muže táhlo k jeho osudové lásce – bílému sportu.
Ačkoli sám Bollettieri byl sportovní samouk, jeho přirozený trenérský talent záhy vyplul na povrch. Po štacích jako tenisový ředitel hotelového resortu či coby instruktor floridského tenisového klubu v roce 1978 přichází životní majstrštyk – založení The Nick Bollettieri Tennis Academy, slavného výukového střediska se sídlem ve floridském Bradentonu.
Už od počátku Bollettieri studenty své akademie nabádal ke komplexnímu přístupu, kde dobré výsledky na kurtu byly stejně důležité jako ty ve školních lavicích. Nic se na tom nezměnilo ani po roce 1987, kdy akademii odkoupila společnost IMG. Bollettieri se i nadále podílel na trénování a vedení podniku.
Jeho ruce za uplynulé dekády pomohly vybrousit nespočet tenisových diamantů, Bollettieri mimo jiné koučoval deset světových jedniček ve dvouhře. Ve chronologickém řazení podle debutu na první příčce to jsou:
- Boris Becker (1991)
- Monika Seleš (1991)
- Jim Courier (1992)
- Andre Agassi (1995)
- Martina Hingis (1997)
- Marcelo Ríos (1998)
- Venus Williams (2002)
- Serena Williams (2002)
- Maria Sharapova (2005)
- Jelena Jankovic (2008)
Počet absolventů a absolventek akademie, kteří se v žebříčcích ATP a WTA podívali do první desítky, se pak pravděpodobně blíží stovce. Jsou to například Anna Kournikova či Mary Pierce.
I přes zdánlivě velkou hráčskou masu dokázal Bollettieri ke každému přistupovat individuálně, s ohledem na jeho specifické potřeby. K úspěchu však podle jeho vlastních slov pro web ATP Tour nakonec vždy vedla jedna společná cesta.
„Je to o odpalování stovek tenisových míčků čtyři nebo pět hodin denně, o vměstnání školních úkolů mezi tenisové lekce, o trávení tří nebo čtyř víkendů v měsíci na turnajích. Za vítězství je třeba zaplatit cenu. Nic se vám nestane náhodou, a pokud ano, pak je to jen jednorázová výhra. Úspěch je o krvi, potu, slzách, frustraci a odhodlání ho dosáhnout.“ -Nick Bollettieri |
Češky v Bollettieriho akademii? Vaidišová i Bouzková
V několika případech se Bollettieri se svými svěřenci vydal i na cesty, na světovém okruhu koučoval například Andreho Agassiho (1986–93) či Borise Beckera (1993–95), přičemž prvně jmenovaný pod Američanovým vedením ukořistil titul z Wimbledonu 1992.
Povětšinou – a to až do vysokého věku – však Bollettieri dohlížel na vývoj talentů ve své akademii. Tu navštěvovala i dlouhá řada českých hráčů a hráček. Nejslavnější absolventkou je zřejmě Nicole Vaidišová, která to v květnu 2007 krátce po svých osmnáctinách dotáhla až na sedmou příčku v žebříčku WTA.
Z novějších jmen můžeme zmínit Marii Bouzkovou, která na Floridě ještě jako dítě podstoupila dvouletou stáž.
To ovšem nejsou jediné Bollettieriho vazby na Českou republiku. Slavný trenér naši zem několikrát navštívil, například před osmi roky, kdy předával ceny vítězům Pardubické juniorky. Tehdejší dívčí šampionku Karolínu Muchovou pochválil za komplexnost její hry.
Díky přátelským vazbám na Česko Bollettieri například trénoval děti v tenisovém klubu na pražské Zbraslavi či se zúčastnil několika akcí fotbalové Amfory. V naší vlasti mimo jiné oslavil 85. narozeniny, další návštěvu už bohužel nepřidá. V Bollettierim odešel tenisový mág, čest jeho památce.
Hrajte zodpovědně a pro zábavu! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Využití bonusů je podmíněno registrací u provozovatele - informace zde.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
České tenistky ve Wimbledonu - historie, tituly, zajímavosti (1.)
Ženský tenis v All England Clubu? To je Martina Navrátilová, nejúspěšnější hráčka historie Wimbledonu. Kolik titulů vyhrála, jaké rekordy drží?
Tenistka Karolína Muchová - program, životopis a WTA žebříček
Karolína Muchová je jednou z nejtalentovanějších českých tenistek⭐. Zajímavé informace ze života a kariéry mladé hráčky✨ si přečti v tomto...
Tenisový žebříček mužů ATP 2024 - dvouhra a čtyřhra
Mužský tenisový žebříček ATP je hojně sledovaný, vychází každý týden ⚡. Podívejte se na jeho aktuální vydání a přečtěte si více o tom, jak se...