TENIS
Roger Federer - kariéra tenisové legendy rok po roce
Loučí se opravdový velikán. Roger Federer více než dvě dekády udivoval a bavil diváky po celém světě. Sbíral tituly, překonával rekordy. Další sportovní úspěchy už Federer nepřidá, v září 2022 oznámil definitivní konec. A tak si s námi připomeňte jeho úchvatnou tenisovou kariéru – rok po roce projdeme tenisové i osobní milníky švýcarské legendy.
1996 až 1998 – 1998 – 1999 – 2000 – 2001
2002 – 2003 – 2004 – 2005 – 2006 – 2007
2008 – 2009 – 2010 – 2011 – 2012 – 2013
2014 – 2015 – 2016 – 2017 – 2018 – 2019
2020 – 2021 – 2022
Foto: ČTK/imago sportfotodienst/Juergen Hasenkopf
Roger Federer: juniorské turnaje v letech 1996 až 1998
Výjimečný tenisový talent ze Švýcarska a později jeden z nejlepších hráčů tohoto sportu všech dob začal hrát tenis až ve svých 8 letech. V letech 1992 a 1993, kdy mu bylo 11, respektive 12 let, působil jako sběrač míčků na turnaji v rodné Basileji.
Poprvé se na juniorském tenisovém turnaji objevil teenager Federer v roce 1996, ve svých 14 letech hrál doma ve Švýcarsku. Úspěchy přišly až o 2 roky později, kdy už se představil i na juniorských grandslamech.
Na Australian Open tehdy došel do semifinále a na pařížské antuce vypadl hned v úvodu, poté ale ovládl Wimbledon, a to jak ve dvouhře, tak i čtyřhře. Do konce sezony stihl ještě finále US Open a vítězství na Orange Bowlu, což je turnaj, považovaný za neoficiální mistrovství světa juniorů.
Díky těmto úspěchům zakončil rok jako světová juniorská jednička a 7. hráč světa ve čtyřhře. Celkem ovládl 4 ITF akce a své juniorské kariéře dal sbohem se singlovou bilancí 78/20 a deblovou 36/21.
Roger Federer - rychlý přehled | |
✔️Jméno: | Roger Federer |
✔️Narozen: | 8. srpna 1981, Basilej, Švýcarsko |
✔️Národnost: | švýcarská, jihoafrická |
✔️Počet sezon: | 25 (1998 až 2022) |
✔️Počet titulů: | 103 dvouhra, 8 čtyřhra |
✔️Grandslamové tituly: | 20 |
✔️Nejoblíbenější turnaj: | Wimbledon, Halle, Basilej |
✔️Největší soupeři: | Rafael Nadal, Novak Djokovič |
Roger Federer 1998: první starty na ATP turnajích
Primárně ještě hrál Federer mezi juniory, díky wimbledonskému triumfu ale obdržel v červenci 1998 divokou kartu na domácí antukový podnik ATP v Gstaadu. Na své první dospělé akci podlehl hned v úvodu Lucasi Arnoldovi. Do konce sezony si zahrál ještě na ženevském challengeru, na ATP akci ve francouzském Toulouse a také doma v Basileji.
Právě ve Francii si Švýcar připsal své první vítězství na ATP okruhu, když si poradil s Guillaumem Raouxem. Jeen o pár dní později si před domácími fanoušky poprvé zahrál s legendárním Andre Agassim. Uhrál ale jen 5 gamů.
Roger Federer 1999: první grandslam, titul z challengeru a TOP 100
Tuto sezonu zahájil Federer už výhradně na ATP podnicích, střídal je s challengery. Hned v únoru si připsal první vítězství nad tehdejším hráčem TOP 10, v Marseille totiž přehrál Carlose Moyu.
Po své dubnové premiéře v Davis Cupu obdržel v květnu divokou kartu na grandslam French Open, což byl jeho vůbec první turnaj velké čtyřky. Patricku Rafterovi sice vzal set, nakonec s ním ale prohrál. O měsíc později jsme švýcarskou hvězdu viděli i na Wimbledonu, kde v pětisetové bitvě prohrál s Jiřím Novákem. Zde si premiérově zahrál i grandslamovou čtyřhru, po boku Lleytona Hewitta došel až do osmifinále.
V srpnu si pak k 18. narozeninám nadělil svůj první challengerový titul ze čtyřhry, se Sanderem Groenem nenašli přemožitele ve španělské Segovii. Na konec sezony se Federerovi zadařilo i v singlu – první a zároveň poslední challenger vyhrál v říjnu už jako člen TOP 100, kde pronikl v září, v hale ve francouzském Brestu.
Roger Federer 2000: první ATP finále, semifinále na LOH v Sydney
Rok 2000 byl pro Federera poměrně úspěšný, vytouženého titulu ve dvouhře se ale stále nedočkal. Nejblíže k němu byl v Marseille, Houstonu a doma v Basileji, všechna finále ale prohrál. K tomu si připsal hned několik semifinálových účastí.
V této sezoně se poprvé představil i na zbývajících grandslamech, v Austrálii i New Yorku uhrál shodně 3. kolo. Ve Wimbledonu balil Roger kufry nečekaně už v 1. kole, a tak byl jeho nejlepším GS výsledkem French Open, kde postoupil mezi 16 nejlepších.
Svými výkony si vysloužil i reprezentační místo na Letní olympiádě v Sydney, v semifinále jej ale vyřadil Tommy Haas a v zápase o bronz těsně podlehl Arnaude di Pasqualovi.
Fedex stíhal na turnajích hrát i čtyřhry, jediné finále se slovenským parťákem Dominikem Hrbatým ale prohráli. Bylo to ve švýcarské Basileji.
Roger Federer 2001: první tituly ATP i výhra v Hopman Cupu
Konečně. Federer nejprve po boku Martiny Hingisové získal prestižní týmový Hopmanův pohár, hned v únoru si pak připsal na konto svůj první ATP titul, bylo to v hale v italském Miláně. Kdyby lépe zahrál ve dvou dalších finále (Rotterdam, Basilej), mohl přidat další dva, bohužel se tak ale nestalo.
V Nizozemsku alespoň triumfoval ve čtyřhře, a to s Jonasem Björkmanem. Zadařilo se mu pak i na antuce doma v Gstaadu, druhý titul přidal po boku Marata Safina.
Na grandslamech uhrál nejlépe čtvrtfinále, podařilo se mu to na French Open a také ve Wimbledonu. Na londýnské trávě si v prvním (a také posledním) vzájemném zápase poradil i s legendárním Petem Samprasem.
Roger Federer 2002: první vyhraný Masters, Turnaj mistrů a TOP 10
Znovu skvostný začátek sezony. Stále ještě 20letý Federer triumfoval hned na první akci v Sydney, poté málem obhájil v Miláně, prohrál ale ve finále. Další titul nezískal ani po další prohrané bitvě o titul v Miami, zadařilo se až na antukovém Masters v Hamburku. Po tomto velkém triumfu se poprvé v kariéře posunul do TOP 10.
Do konce sezony přidal Švýcar ještě několik semifinále a další triumf ve Vídni. Na konci sezony si zaslouženě zahrál svůj první Turnaj mistrů, kde postoupil i přes to, že na grandslamech bylo maximem osmifinále z Melbourne a New Yorku.
Na akci mezi nejlepšími hráči sezony dokonce postoupil ze skupiny, v semifinále ale vypadl s Lleytonem Hewittem. Sezonu ale i tak poprvé zakončil v elitní desítce. Neměli bychom zapomenout ani na další 2 tituly ze čtyřhry, tentokrát z Moskvy a Rotterdamu.
Roger Federer 2003: hned 7 titulů, včetně Wimbledonu a Turnaje mistrů
V tomto roce už začal rodák z Basileje pomalu dominovat mužskému tenisu. Ve fantastické bilanci 78 výher a pouhých 17 porážek se skrývají tituly z:
- Marseille (hala)
- Dubaje (tvrdý povrch)
- Mnichova (antuka)
- Halle (tráva)
- Wimbledonu (tráva)
- Vídně (hala)
- Turnaje mistrů (tvrdý povrch)
Přidal tedy do své sbírky první grandslamový titul na oblíbené trávě, neztratil se ale ani na ostatních površích. Kromě těchto titulů ještě další dvě finále prohrál, a to v Římě a Gstaadu. Přestože už debly pomalu omezoval, bral i v této disciplíně trofeje pro vítěze, a to z Miami a Vídně. Rok zakončil triumfem na Turnaji mistrů v americkém Houstonu a jako světová dvojka, za Andy Roddickem.
Roger Federer 2004: tři grandslamy, světová jednička a výbuch na LOH s Berdychem
Roger Federer začal být téměř k neporažení. Svými fantastickými výkony ničil soupeře, v sezoně 2004 prohrál z celkových 82 utkání pouze 7. Poprvé zvedl pohár nad hlavu i na Australian Open a US Open, přidal další triumf ve Wimbledonu a z Turnaje mistrů. Po melbournském grandslamu se stal poprvé světovou jedničkou.
K tomu si přidejme tituly z Dubaje, Indian Wells, Hamburku, Halle, Gstaadu, Toronta a Bangkoku. Švýcar neprohrál v jediném finále.
Kromě French Open, které se mu tak úplně nepovedlo (prohra ve 3. kole) přišel nečekaný zkrat i na LOH v Aténách, kde už Federer patřil mezi velké favority. Ve 2. kole jej totiž vyřadil tehdy neznámý 18letý Tomáš Berdych.
Mimochodem, v březnu v Miami si Federer poprvé zahrál s Rafaelem Nadalem. Španělský teenager tehdy vyhrál 6:3, 6:3 a ani jeden z nich jistě netušil, že mezi nimi vznikne jedna z největších rivalit v historii tohoto sportu.
Roger Federer 2005: 11 titulů ze dvouhry a 1 ze čtyřhry
Dominance Federera pokračovala i v roce 2005. Tato sezona byla dokonce vůbec nejlepší co do počtu proher, k 84 vítězství totiž Fedex přidal jen 4 porážky, což je skutečně neuvěřitelná bilance. Těmi „šťastnými“, kdo nad ním dokázali zvítězit, byli:
- Marat Safin na Australian Open (SF),
- Richard Gasquet v Monte Carlu (ČF),
- Rafael Nadal na French Open (SF),
- David Nalbandian ve finále Turnaje mistrů.
Jinak ale Swiss Maestro přehrál všechny soupeře v Dauhá, Rotterdamu, Dubaji, Indian Wells, Miami, Hamburku, Halle, Wimbledonu, Cincinnati, US Open a Bangkoku.
Po této sezoně už měl Roger v kapse celkem 6 grandslamových trofejí, celou sezonu neopustil post světové jedničky.
Roger Federer 2006: čtyři grandslamová finále, nejlepší rok kariéry
Rok 2006 je patrně nejlepší sezonou Rogera Federera. I s exhibicemi a Davis Cupem si připsal neskutečných 94 vítězství a jen 6 porážek. Podruhé v kariéře bral Fedex hned 3 grandslamové tituly a byl jen krůček od všech čtyř, ve finále French Open ale podlehl Rafaelu Nadalovi 1:3 na sety.
Právě Nadal jej kromě pařížského grandslamu porazil hned ve 3 dalších zápasech, vždy šlo o finále. Federer si totiž kromě Cincinnati zahrál v této sezoně o titul na každém turnaji, kde se představil.
Celkem zvítězil na rekordních 12 podnicích: Dauhá, Australian Open, Indian Wells, Miami, Halle, Wimbledon, Toronto, US Open, Tokio, Madrid, Basilej a znovu ovládl i závěrečný Turnaj mistrů. V Monte Carlu se poprvé střetnul s dalším velkým rivalem, Novakem Djokovičem (6:3, 2:6, 6:3).
Šlo o patrně druhou nejlepší tenisovou sezonu od roku 1969, kdy dominoval Rod Laver ziskem všech čtyř majorů a celkem 17 vyhranými turnaji.
Roger Federer 2007: znovu neúspěšný útok na kalendářní grandslam
Dominance Federera pokračovala. Znovu byl, jak se na konci sezony ukázalo, jen jediný zápas od zisku všech 4 grandslamů v jedné sezoně. Opět mu v tom však zabránil antukový mistr Rafael Nadal.
Jinak šlo ale o další „klasickou“ sezonu fantastického Švýcara, byť tentokrát prohrál hned v 10 zápasech. Přesto stihl posbírat tituly na Australian Open, v Dubaji, Hamburku, Wimbledonu, Cincinnati, na US Open, v Basileji a ani počtvrté nenašel přemožitele na Turnaji mistrů.
Zajímavost z této sezony – v květnu se na Mallorce uskutečnila unikátní „Bitva povrchů“ mezi Federerem a Nadalem, kde byl kurt pokrytý z půlky antukou a z druhé poloviny trávou. Vítězem exhibičního zápasu se nakonec těsně stal Španěl (7:5, 4:6, 7:6).
Roger Federer 2008: olympijské zlato a páté US Open
Také další sezona byla víceméně v režii Švýcara, po dlouhé době ale bral z majorů pouze jediný titul – ten poslední na US Open. V Melbourne jej už v semifinále zastavil Djokovič, který tak ukončil Federerovu sérii 10 GS finále v řadě. Na French Open i ve Wimbledonu sice hrál Fedex znovu o titul, opět jej ale přemohl Nadal, který se pomalu stával Federerovou „noční můrou“. Toto wimbledonské finále patřilo podle mnohých k vůbec nejlepším tenisovým zápasům všech dob.
I tak ale Roger dokázal v roce 2008 vyhrát jeden velký turnaj, kterým nebylo nic jiného, než Letní olympijské hry v Pekingu. Obrovským favoritem byl ve dvouhře, kde ale překvapivě skončil už ve čtvrtfinále na raketě Jamese Blakea. S krajanem Stanem Wawrinkou ale ovládli turnaj ve čtyřhře. Šlo o poslední vyhraný deblový turnaj v kariéře, celkově jich Roger vyhrál 8.
Proti minulým sezonám přišel trochu útlum v počtu vyhraných akcí, i tak bral ale kromě grandslamu ve Flushing Meadows oblíbený hráč trofeje z Oeiras, Halle a opět z Basileje.
Roger Federer 2009: konečně French Open, návrat na trůn, svatba a děti Myla Rose a Charlene Riva
V tomto roce se Federerovi konečně podařilo zvítězit na posledním grandslamu, antukovém French Open. Dosavadního krále tohoto turnaje, Rafaela Nadala, totiž z cesty nečekaně odstavil Robin Söderling, a to už ve čtvrtfinále. Právě tohoto soupeře pak Roger přehrál ve finále.
Ke kalendářnímu Grand Slamu ale nedošlo ani tentokrát – Fedex totiž už v Melbourne nestačil ve finále právě na Nadala. Chuť si sice spravil na svém oblíbeném Wimbledonu, tentokrát ale nezvítězil ani na US Open, kde byl v dalším finále proti Juan Martín Del Potro.
Do své sbírky pak přidal další 2 Masters trofeje z Madridu a Cincinnati, kde tentokrát nedal šanci svým velkým protivníkům, Nadalovi a Djokovičovi. Jedno další finále i prohrál, a to ve své milované Basileji (opět se Srbem). Po semifinálové účasti na ATP Finals se vrátil na post světové jedničky, kde vystřídal Nadala.
V dubnu 2009 si vzal za ženu svou dlouholetou přítelkyni, Miroslavu Vavrinecovou, která je původem ze Slovenska. V červenci se jim narodily dvojčata, dcery Myla Rose a Charlene Riva.
Roger Federer 2010: grandslamová trofej číslo 16, další Turnaj mistrů
Zkraje sezony získal Federer už 16. grandslamovou trofej, když počtvrté vyhrál Australian Open. Na dalších majorech ale přišel o některé své rekordy – na Roland Garros o semifinálovou šňůru (23 v řadě), ve Wimbledonu pak po vyřazení od Berdycha nedosáhl na osmé finále za sebou. Poprvé od listopadu 2003 klesl na 3. místo v ATP žebříčku.
Po Melbourne čekal na titul nezvykle dlouho, podařilo se mu to až v srpnu v Cincinnati. Do konce sezony ale stihl ještě vyhrát ve Stockholmu, znovu v Basileji a popáté na Turnaji mistrů.
Roger Federer 2011: po dlouhé době bez grandslamu
Poprvé od roku 2002 nezískal Federer v celé sezoně ani jeden grandslam, nejblíže k němu byl na antuce – ve finále jej ale znovu porazil odvěký rival Nadal. Další finále pak ztratil s Djokovičem v Dubaji. Ve Wimbledonu poprvé v kariéře neudržel vedení 2:0 na sety, bylo to ve čtvrtfinále proti Jo-Wilfriedu Tsongovi.
Kde naopak mohl Roger znovu slavit, to bylo po turnajích v Dauhá, jako čerstvý třicátník i v rodné Basileji, poprvé (a naposledy) na Masters v Paříži a také pošesté na Turnaji mistrů, kde se stal (a dosud jím je) historicky nejstarším vítězem.
Roger Federer 2012: dalších 6 trofejí včetně Wimbledonu, olympijské stříbro
Už 17. grandslamový vavřín a sedmý z Wimbledonu vybojoval Federer na své oblíbené trávě, na dalších majorech pak již „tradičně“ ztroskotal na Nadalovi a Djokovičovi, v Americe na Berdychovi.
Travnatou sezonu si velice rád prodloužil díky Letní olympiádě v Londýně, kde byl jako čerstvý držitel grandslamu opět největším favoritem. V souboji o zlato ale překvapivě hladce nestačil na domácího Andyho Murrayho a zbyla tak na něj stříbrná medaile – první a také poslední z dvouhry. Ve čtyřhře vypadli s Wawrinkou jako obhájci už ve 2. kole.
Co se týká titulů, přidal Federer kromě Wimbledonu do své už tak bohaté sbírky trofeje z Rotterdamu, Dubaje, Indian Wells, Madridu a Cincinnati. Postoupil i do dalšího finále Turnaje mistrů, nestačil ale na Djokoviče.
Roger Federer 2013: žádné GS finále a jen jediný titul
Sezona 2013 byla pro Federera zdaleka nejhorší za několik let. Na grandslamech zapsal jen jedno semifinále z Melbourne a ze 3 finálových utkání vyhrál jen jediné, a to na trávě v Halle. Poprvé od roku 2002 nebyl ani v jednom finále majorů a dokonce klesl na 7. místo v žebříčku.
I tak ale dokázal postoupit na další Turnaj mistrů, v semifinále jej ale už počtvrté v této sezoně přehrál Rafael Nadal.
Roger Federer 2014: vítěz Davis Cupu, 5 titulů a děti Leo a Lenny
Švýcarská legenda se ale po „bídné“ sezoně dokázala vrátit, a to ve velmi solidní formě. Na majorech z toho bylo další wimbledonské finále, kde tentokrát nestačil na Djokoviče a další 2 semifinále (Nadal, Čilič).
V květnu, kdy už měl v držení titul z Dubaje či čerstvé finále z Monte Carla, se jim se ženou Mirkou narodila další dvojčata, tentokrát kluci Leo a Lenny. Od té doby dokázal vyválčit další tituly, a to v Halle, Cincinnati, Šanghaji a Basileji. V této sezoně celkem prohrál v šesti finále, včetně závěrečného Turnaje mistrů.
Sezonu si ještě prodloužil v Davis Cupu, kde ve finále pomohl přehrát Francii. Jde o dosud jediný Federerův triumf v této soutěži.
Roger Federer 2015: výhra číslo 1000 na ATP Tour, 6 titulů
Titulem v Brisbane zkraje roku zaznamenal Federer jubilejní 1000. výhru na ATP Tour a zařadil se tak po bok Jimmy Connorse a Ivana Lendla. I tato sezona byla pro zdánlivě nestárnoucího Rogera velice solidní, zahrál si totiž dvě další grandslamové finále – ve Wimbledonu i US Open ale nestačil na Djokoviče.
Ten mu nakonec sebral i 3 další trofeje v Indian Wells, Římě i Turnaji mistrů. Kde naopak slavil vítězství Švýcar, to byla finále v Dubaji a Cincinnati. Ke zmíněným přidal ještě další triumfy, a to v Istanbulu, Halle a opět doma v Basileji.
Roger Federer 2016: krátká sezona bez titulu, zranění, operace kolene
V roce 2016 začalo Federera zlobit zdraví. Zkraje sezony sice postoupil do finále v Brisbane, šlo ale o jedinou bitvu o titul. Přidal sice další 4 semifinále, po tom wimbledonském ale kvůli kolenu předčasně ukončil sezonu.
Předtím nenastoupil přes problémy se zády na French Open, čímž přerušil vlastní rekord, který se zastavil na 65 účastech v hlavních soutěžích grandslamu v řadě.
Musel tak vynechat i olympijské hry v Riu a US Open, poctivě rehabilitoval a plánoval návrat na kurty až na další sezonu.
Roger Federer 2017: návrat a vyhrané Australian Open s Wimbledonem
Fanoušci se těšili na návrat, co ale Federer předvedl, s tím možná nepočítali. V 35 letech dokázal znovu ovládnout Australian Open, když si poradil ve finále s Nadalem – musel dokonce absolvovat hned tři pětisetové bitvy. Přemožitele nenašel ani v Indian Wells a Miami.
Po triumfu v Halle se opět zařadil mezi největší favority Wimbledonu a splnil to na jedničku – celý turnaj dokonce vyhrál beze ztráty setu. Do konce sezony pak přidal ještě tituly ze Šanghaje a Basileje, prohrál finále v Montrealu. Na svém dalším Turnaji mistrů nebyl daleko od finále, nakonec ale skončil před jeho branami.
Roger Federer 2018: 20. grandslam a další 4 tituly, světová jednička
Do další sezony šel Roger plný optimismu a znovu nepřestával překvapovat. Po triumfu v Hopman Cupu s Belindou Bencic se mu totiž podařilo obhájit titul z Australian Open, po dalším prvenství v Rotterdamu se ve svých 36 letech a 195 dnech stal nejstarší světovou jedničkou.
Po prohraném finále v Indian Wells se rozhodl už podruhé v řadě vynechat celou antukovou sezonu, hned poté se vrátil triumfem na trávě ve Stuttgartu. Do konce sezony přidal další 3 finále, uspěl ale jen doma v Basileji. Znovu se dokázal dostat na Turnaj mistrů, i tentokrát ale skončil v semifinále.
Roger Federer 2019: neskutečný 100. titul a 12. wimbledonské finále
Poslední plnohodnotnou sezonou byla pro Federera ta v roce 2019. Začal ji v pořadí už třetím triumfem v Hopman Cupu, znovu vyhrál s Bencic. V březnu v Dubaji získal svůj už 100. titul z ATP Tour, což před ním dokázal v otevřené éře pouze Jimmy Connors.
Roger ale neměl dost a hned v Indian Wells hrál další finále, 101. prvenství pak přidal o pár dnů později v Miami. Na antuce nebyl daleko od dalšího grandslamového finále, v semifinále jej ale zastavil stále fantastický Nadal. Porážku mu ale oplatil ve Wimbledonu, kde přijel posilněn jubilejním 10. titulem z Halle. Nakonec však v památné a celkově 12. londýnské bitvě o titul nestačil na Djokoviče, přestože měl hned několik mečbolů.
Do konce roku přidal ještě čtvrtfinále US Open a další titul z Basileje, i zde šlo už o rekordní 10. a celkově 103. trofej. Na svém posledním, v pořadí už sedmnáctém Turnaji mistrů znovu prošel skupinou, v semifinále ale ztroskotal na pozdějším vítězi, Stefanosi Tsitsipasovi.
Roger Federer 2020: Australian Open a další zdravotní problémy
V roce 2020 jsme mohli legendárního Federera vidět jen na Australian Open, kde si zahrál semifinále. V něm nestačil na Djokoviče a poté oznámil, že má znovu problém s kolenem.
Původně plánoval návrat na trávu, rehabilitace ale nešla podle představ a musel dokonce na další operaci. Nakonec oznámil, že se vrátí až v další sezoně. Po mizerném roce 2016 šlo tak o teprve druhou sezonu v jeho kariéře, kdy nebral žádný titul.
Foto: ČTK/imago sportfotodienst/Zhou Dan
Roger Federer 2021: poslední Wimbledon s kanárem, problémové koleno
Švýcarský tenista se skutečně zvládl vrátit na kurty, viditelně už to ale nebylo ono. V Dauhá a Ženevě si připsal jedinou výhru, poměrně překvapivě došel až do osmifinále French Open. Do něj ale nenastoupil, protože opět začal cítit problém s kolenem.
Zvládl ještě oblíbený podnik v Halle, i zde ale zvítězil jen jednou. Aniž by to věděl, byl Wimbledon 2021 jeho posledním grandslamem v kariéře. Dokázal porazit hned 4 soupeře a dojít až do čtvrtfinále, proti Hubertu Hurkaczovi už ale neměl šanci.
Je to až neuvěřitelné, ale ve Wimbledonu prohrál 0:3 na sety poprvé za 19 let, nepopulárního „kanára“ dostal po dlouhých 13 letech a teprve popáté v kariéře. V srpnu po Wimbledonu oznámil další operaci kolena a své návraty postupně oddaloval, až jsme jej v tomto roce už na kurtech neviděli vůbec.
Roger Federer 2022: návrat se nekoná, konec kariéry na Laver Cupu
Fanoušci Rogera Federera, kterých má po celém světě miliony, netrpělivě čekali, jestli ještě svůj idol vůbec někdy uvidí v profesionálním zápase. A nakonec se dočkají, ale jen tak napůl.
Poté, co v červenci po dlouhé absenci dokonce vypadl ze žebříčku, v září 2022 Federer na sociálních sítích oznámil, že kariéru ukončí při pátém ročníku Laver Cupu – týmovém turnaji, kterým sám vymyslel a spoluzaložil. Měl by zde hrát pouze jednu čtyřhru, dvouhru mu jeho zdravotní stav neumožní. Očekává se, že si ji zahraje po boku největšího rivala, ale zároveň kamaráda – Rafaela Nadala.
Na dojemné oznámení konce kariéry reagovali snad všichni jeho kolegové tenisté, ale i sportovci po celém světě. Roger Federer byl a stále je tenisovou ikonou, kterou jen tak někdo nepřekoná. Svému milovanému sportu se prý bude věnovat i nadále, avšak už ne na grandslamech a na ATP Tour jako hráč.
Dost možná se stane velice žádaným trenérem a určitě bychom jej měli vidět i na různých exhibičních akcích pro veterány. Snad mu to kolena, která jej prý naštěstí nijak neomezují při běžném životě, dovolí.
Hrajte zodpovědně a pro zábavu! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Využití bonusů je podmíněno registrací u provozovatele - informace zde.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Roger Federer - kariéra, statistiky, úspěchy a tituly
Roger Federer ukončil kariéru jako vítěz více než 100 titulů. Kde si zahrál finále, jaké jsou jeho kariérní ✔️ statistiky, jakých úspěchů na ATP...
Federer vs. Nadal před 80 tisíci diváky? Je to v plánu!
Dvě tenisové legendy, Roger Federer a Rafael Nadal, by si mohli zahrát před rekordním počtem diváků. V plánu je zápas na fotbalovém stadionu!
Velikáni tenisu - kdo má nejvíc grandslamů, žebříček
Jací jsou nejlepší tenisté a tenistky historie ❓ Na tuto těžkou otázku pomůže odpovědět žebříček grandslamových titulů ✔️, který najdete v...