TENIS
Jak hrát a trénovat tenisové údery - informace a video
Tenis je poměrně náročný sport, který se v čase neustále vyvíjí a zrychluje. Snad každý hráč, který někdy chytil raketu do ruky, si dříve či později položil otázku, jak zlepšit svoji hru. Správná technika jednotlivých tenisových úderů je obrovsky důležitým faktorem, jak lze progresu dosáhnout.
FORHEND – BEKHEND – PODÁNÍ
RETURN – VOLEJ A SMEČ
KRAŤAS – ČOP – LOB
Foto: ČTK/imago sportfotodienst/Zhou Dan
Tenisový trénink je běh na dlouhou trať, správné postupy se ale v praxi projevují brzy
Existuje velká šance, že informace a postupy uvedené v tomto článku posunou tvoje schopnosti na novou úroveň. Jak moc, záleží na tobě. Ať už tě ke čtení těchto řádků přivedla zvědavost, či touha zlepšit svůj tenis, klíčový krok si můžeš odškrtnout. Technika tenisových úderů je něco, na čem se dá pracovat pořád dokola. Výhodou je, že už několik málo indicií se okamžitě projeví na kurtu.
Uč se od tenisových hvězd díky sledování zápasů ŽIVĚ ZDE
U všech tenisových úderů je pro co nejlepší zahrání nutné soustředit se na následujících pět bodů:
- Správné postavení nohou a natočení těla
- Nápřah
- Úder raketou
- Protažení pohybu
- Návrat do základního postavení
Mnoho tenistů a tenistek má tendenci jeden z těchto faktorů podceňovat, nebo se mu dokonce vůbec nevěnovat. To je ovšem velká škoda, protože tréninkem těchto jednotlivých fázi se dá konkrétní úder o dost vylepšit.
Forhend tenis: technika a postavení
Hra z forhendu je jedním ze dvou nejzákladnějších tenisových úderů. Hráč hraje míček na soupeřovu polovinu stranou, kde drží tenisovou raketu. Dříve se hrál rychlý forhend zpříma, pohybem raketou směrem dopředu.
Jak se však tento sport dynamicky vyvíjel, přišel nástup rotovaných, tzv. liftovaných forhendových úderů. Nejčastěji se dnes hraje forhend s horní rotací zvaný „topspin“. V principu jde v tomto případě o pohyb rakety ze spodu nahoru a mírně dopředu. Klíčový je pohyb zápěstí a předloktí směrem nahoru.
Specialistou na liftovaný forhend je antukový král Rafael Nadal, který právě na pomalém tenisovém povrchu slavil největší vítězství své kariéry. Forhend se hraje ze třech postavení a natočení těla, pro rekreační hráče je nejjednodušší hrát ho v otevřeném postavení, tedy čelem do kurtu směrem k míčku. Následně se dá celé tělo natáčet až do vodorovné polohy.
Jak hrát Bekhend v tenise (backhand)
Základní rozdělení bekhendového úderu je jednoruční a obouruční. A taktéž se dá zahrát přímý, nebo s rotací. Obouručný bekhend je výrazně technicky jednodušší, a proto se doporučuje zejména začínajícím hráčům. Hraje se z jednoho postavení nohou, a jak už samotný název napovídá, raketu držíme oběma rukama, a to co nejblíže u sebe.
Je to úder z opačné strany, než-li hrajeme forhend, takže je potřeba přehmátnout ruce a vytočit ramena. Znovu je zde potřeba myslet na správnou přípravu těla, zahrání a následné protažení pohybu raketou po odehrání míčku.
V minulém tisíciletí se častěji používal jednoručný bekhend, který zdobí především Rogera Federera. Fantastickým obouručním bekhendem, který je v tenisovém světě časteji používaným bekhendovým úderem, disponuje například světová jednička Novak Djokovič.
Jak zlepšit podání v tenisu
Podáním začíná každá tenisová výměna a je to jediný tenisový úder, který je plně v režii daného hráče a neovlivňuje ho zahrání soupeře. V porovnání s dalšími tenisovými údery je tenisové podání, neboli servis, náročnější na techniku.
Častá chyba u začátečníků i mírně pokročilých tenistů je, že se snaží dát do prvního podání až příliš mnoho razance, na úkor přesnosti a správné techniky. Měj na paměti, že základním předpokladem úspěchu na podání je trefovat pravidelně soupeřovu výseč kurtu. Při nácviku podání je důležité věnovat se těmto jednotlivým fázím:
- Postavení nohou a držení rakety
- Nápřah
- Výška nadhozu
- Vytočení ramen
Naštěstí existuje účinná metoda, jak trénovat tenisové podání. Při hodu míčkem rukou, ve kterém držíme raketu přes hlavu na druhou stranu kurtu, totiž používáme takřka totožný pohyb, jako u servisu. Bez dočasného použití tenisové rakety se dá trénovat i nadhoz míčku, který by měl směřovat zhruba 20 centimetrů nad nataženou ruku. Klíčem k úspěšnému podání je koordinace pohybu.
Return
Anglickým slovem Return označujeme úder, kdy vracíme míček po soupeřově podání. Zatímco u vlastního podání máme dostatek času, u returnu (neboli příjmu soupeřova podání), jsme závislí na kvalitě a rychlosti soupeřova servisu. U returnu je velmi důležitý pohyb směrem k míčku a natočení ramena.
Volej a smeč
Hra z voleje je situace, kdy hrajeme letící míček tzv. „z první“, tedy bez dopadu míčku na kurt. Čím blíže k síti se volej hraje, tím jednodušší ve své podstatě je. Ideální je zahrát volej na polovině své strany kurtu blíže k síti. Držení rakety je, jak u forhendové, tak bekhendové strany stejné, a není potřeba nijak přehmatávat.
Při voleji je zásadní mít pevné zápěstí, což je jednou z nejčastějších chyb při hraní tohoto úderu. Stejně tak je důležité včasné načasování, natočení bokem a zahrání míčku před tělem. Při voleji je nežádoucí velký nápřah a stejně tak není potřeba pohyb po zahrání nikterak protahovat. Tenista se u voleje příliš nenaběhá, což z něj dělá velmi oblíbený tenisový úder. Muži většinou hrají volej z obou stran jednoruč, zatímco v ženském tenisté je obouruční volej z bekhendu častým úderem.
Smeč se hraje zpravidla u sítě při vysokém míčku od soupeře. Výhodou je, že pohyb při zahrání smeče je prakticky stejný, jako při podání. Mnoho tenistů všech úrovní má tendenci smeč podceňovat, což vede k tomu, že míček končí občas v síti, či mimo kurt.
Kraťas (stopbal)
Zkrácený míček, neboli „kraťas“ je tenisovým úderem, jehož cílem je rozběhat soupeře. Lze ho zahrát z forhendové i bekhendové strany. Kromě precizní techniky je zapotřebí také správné čtení hry a využití momentu překvapení. Většinou se hraje, je-li soupeř za koncovou čárou.
Snahou hráče, je tímto úderem zkrátit trajektorii letu míčku co možná nejblíže za síť na polovinu soupeře. V ideálním případě pak nemá soupeř šanci takový míček doběhnout. Velmi často ho vídáme v ženském tenisu, kraťas je například oblíbeným úderem Markéty Vondroušové.
Slice (čop, chop) – změna rytmu hry
Čop je pokročilejší tenisový úder, kterým chceme změnit tempo hry. Díky velké dolní rotaci míčku jde o pomalejší úder, který je ovšem velmi technicky náročný na vrácení pro soupeře. Čop se většinou hraje jednoruč a není potřeba pohyb raketou příliš protahovat. Častěji se tento úder hraje, jsou-li hráči v dané výměně zatlačeni do defenzivy.
Lob
Lob se v tenisu dělí na útočný a obranný. Raketa je v otevřené poloze šikmo ke kurtu a míček letí do výšky, většinou s cílem přeletět soupeře u sítě s dopadem před základní čáru na jeho polovině. Obranný lob je zpravidla daleko vyšší, tak aby se hráč, jež ho zahrál, stihl vrátit do lepšího postavení pro další příjem míčku. Při útočném lobu je výška nižší s důrazem na horní rotaci míčku. Při nesprávném načasování, či délce lobu dáváme ale soupeři velkou šanci ukončit výměnu pomocí smeče.
1️⃣ Jak správně hrát forehand backhand?
Hra z forhendu a bekhendu patří mezi nejzákladnější tenisové dovednosti. Důležité je kromě postavení nohou, také správné natočení těla a držení rakety. Podrobnosti, jak trénovat forhend najdeš uvnitř článku
2️⃣ Jaké má tenis podání pravidla?
Na podání je nutné dodržet několik zásadních pravidel, jelikož jde o technicky nejnáročnější úder. Instruktážní VIDEO, jak na podání je v článku tady
3️⃣ Jak často se objevuje tenisový úder v křížovce?
Jednotlivé tenisové údery jsou dobře známé i milovníkům křížovek. Chytákem může být jejich použití v anglickém jazyce, nebo počeštěném tvaru. Otázka na název tenisového úderu se v křížovkách objevuje velmi často.
Hrajte zodpovědně a pro zábavu! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Využití bonusů je podmíněno registrací u provozovatele - informace zde.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Rozměry tenisového kurtu - délka a šířka
Jaké jsou rozměry tenisového kurtu? 📏 Přečtěte si o jeho délce a šířce, ale i o výšce sítě nebo šířce tenisových čár.
Jak vybrat nejlepší boty na tenis - antuka, koberec a další
Boty na tenis 👟 jsou po pořízení rakety rovněž velmi důležitým vybavením, tento sport je velmi náročný na nohy a klouby ☝. Přečtěte si tento...
Tenisové turnaje Babolat ATTour - program, výsledky a žebříčky
Babolat ATTour jsou tenisové turnaje v přátelské atmosféře❤️ pro hráče a hráčky všech výkonnostních úrovní. Bližší informace přinášíme v tomto...