STOLNÍ TENIS
Stručná pravidla stolního tenisu - podání a sety, čtyřhra
V následujícím článku se dozvíte pravidla stolního tenisu, která nejsou nijak složitá. Dozvíte se i něco více o podání nebo čtyřhře.
Pravidla hry – Technika podání – Čtyřhra
Olympiáda – Stolní tenis a ping pong
Foto: Shutterstock.com
Hodnocení pravidel stolního tenisu: 9,2/10
- Obtížnost: pochopit pravidla stolního tenisu je opravdu snadné
- Doporučení: naučte se podání s rotacemi, usnadní vám to získávání bodů
Pravidla stolního tenisu - co je to set, podání, bodování a další pravidla hry
Na úvod si řekneme stručná pravidla pro podání, odehrání míčku, jak lze získat bod, kolik je jich třeba k zisku setu (sady) a jak se střídají podání a strany. Tato pravidla by měl znát každý hráč, který stolní tenis hraje, byť jen rekreačně.
Zajímá vás stolní tenis? Klikněte ZDE a sledujte zápasy živě! Po rychlé registraci navíc dostanete bonus, díky kterému si kromě sledování budete moci na utkání i vsadit.
Z minulého článku už znáte rozměry pingpongového stolu a míčku, nyní tedy můžeme přejít k tomu, jak se vlastně stolní tenis hraje. Základním pravidlem je pochopitelně odehrát míček takovým způsobem, aby jej soupeř nebyl schopen vrátit zpátky na vaši polovinu stolu, za což získáte bod.
Uvedení míčku do hry začíná podáním (servisem). Při něm se musí míček dotknout přesně jednou nejprve vaší hrací plochy stolu, ale poté rovněž jednou i strany stolu soupeře. Hráč, který podává, musí umožnit soupeři, aby míček celou dobu viděl – nadhazuje se kolmo z otevřené dlaně a nad úrovní stolu.
Podávající musí stát za stolem. V případě, že se míček při podání dotkne síťky, ale přesto spadne na soupeřovu polovinu stolu, podání se opakuje. Před začátkem zápasu se vždy losuje, kdo s podáním začíná (další sadu zahajuje podáním hráč, který nezačínal sadu předchozí), poté má hráč vždy přesně 2 servisy v řadě. Po nich zase podává soupeř a takto se po dvou střídají až do případného stavu 10:10, od kterého už se servisy střídají po jednom.
Přejděme k odehrání míčku. Míček lze odehrát pouze pálkou (kteroukoliv částí), ale i rukou, která pálku drží, a to až po zápěstí. Nesmí se hrát obouručné údery. Správně odehraný míček je takový, který se dotkne hrací plochy (stolu) na straně soupeře – může se dotknout i síťky, včetně její konstrukce pro upevnění ke stolu. Součástí hrací plochy stolu je i horní hrana desky stolu, bok a spodní hrana se už naopak při hře za součást stolu nepovažují. Stejně jako v tenise nemusí nutně míček letět nad síťkou, v případě odehrání míčku bokem od stolu může letět přímo i kolem síťky.
Hráč může zahrát úder až poté, kdy se míček přesně jednou dotkl jeho poloviny stolu – pokud jej trefí z voleje přímo ze vzduchu, získává bod soupeř. Hra u sítě tedy opravdu není možná.
Kdy tedy hráč při zápase ve stolním tenise získá bod?
- soupeř nebyl schopen vrátit míček, který předtím přesně jednou dopadl na jeho polovinu stolu (netrefil polovinu stolu soupeře, trefil míček do síťky...)
- soupeř neodehrál míček pálkou nebo rukou, která ji drží (po zápěstí)
- soupeř se rukou, ve které nedrží pálku, dotknul stolu nebo se stolem pohnul
- soupeř nenechal míček spadnout na svou polovinu a odehrál jej z voleje
Zápas ve stolním tenise se hraje na sety (většinou 3 nebo 4 vítězné sety, tedy i výsledky 3:2 nebo 4:3). Jeden set se hraje do 11 bodů, musí však být alespoň 2bodový rozdíl – za stavu 10:10 se tedy hraje tak dlouho, dokud to není splněno (např. 15:13).
Kromě podání se pravidelně střídají i strany, a to po každém setu. V posledním rozhodujícím setu se strany střídají i ve chvíli, kdy jeden z hráčů dosáhne v setu 5 bodů.
Technika podání - stolní tenis: naučte se servis podle Petra Korbela!
Pro stolní tenis jsou typické rotace, což platí nejen pro samotné údery, ale i při podání. Naučit se dobrý servis je velmi důležité a hráči to pomůže získat body snadněji, než si o ně bojovat při výměnách.
Technik pro podání je poměrně hodně, hezky je v následujícím videu vysvětluje například Petr Korbel, nejúspěšnější český hráč stolního tenisu:
Ping pong čtyřhra - pravidla, střídání hráčů a podání
Čtyřhra ve stolním tenise má malinko jiná pravidla, naštěstí jen v některých ohledech. Podání musí jít při deblu „do kříže“, tedy dotknout se nejprve pravé poloviny stolu podávajícího a na straně soupeře rovněž pravé strany stolu. Levá a pravá část jsou na každém stolu rozděleny čárou.
O tom, která dvojice začne podávat, rovněž na začátku hry rozhoduje los – duo si pak samo vybere, který z hráčů začíná. Následně 1. hráč A týmu (A1) podává na 1. hráče B týmu (B1), k dispozici má stejně jako u dvouhry 2 podání v řadě. Poté je pořadí následovné:
- hráč B1 podává na hráče A2 (2 podání)
- hráč A2 podává na hráče B2 (2 podání)
- hráč B2 podává na hráče A1 (2 podání)
- a stále takto dokola, stejně jako u dvouhry do 11 bodů, případně o 2bodový rozdíl
Na začátku 2. setu začíná na podání vždy tým, který nezačínal sadu předtím, v tomto případě tedy hráč B1. Karta se obrací a nyní „na oplátku“ podává na A1, ten poté na B2 a tak dále.
Specifické je také odehrávání míčků, hráči se totiž musí v této činnosti pravidelně střídat. Pokud tedy hráč A1 zahraje podání a B1 jej dle pravidel vrátí, tak následně musí provést další úder A2, po něm B2, dále znovu A1 a tak dále.
Všechna ostatní pravidla jsou stejná jako u dvouhry.
Foto: Shutterstock.com
Stolní tenis - pravidla Olympijské hry, soutěže, úspěchy Čechů
Pravidla pro stolní tenis na olympijských hrách jsou shodná s těmi, které byly popsány v tomto článku výše. Poprvé byl tento sport k vidění na LOH 1988 v jihokorejském Soulu.
Od pekingské olympiády v roce 2008 se nehrají čtyřhry, ale speciální týmové zápasy pro muže i ženy. Každá země utvoří 3členný tým a hraje se postupně čtyřhra, 2 dvouhry a v případě potřeby další 2 dvouhry. Za vítězství v zápase, hraném na 3 vítězné sety, získává tým bod – až získá 3 takové body, vyhrává celý zápas.
Na olympiádě v Tokiu 2020/2021 měly premiéru i smíšené čtyřhry. Kromě zmíněných týmových zápasů se hraje vždy na 4 vítězné sety, tedy při dvouhře mužů i žen a nově i u smíšených deblů.
Největším českých úspěchem na LOH ve stolním tenise je 4. místo Petra Korbela z Atlanty 1996, kdy v duelu o bronz prohrál s Němcem Jörgem Roßkopfem 1:3 na sety.
Rozdíl mezi ping pongem a stolním tenisem
Kdekdo by si myslel, že je ping pong a stolní tenis stejný sport, což však není pravda. Ping pong má svá specifická pravidla a dokonce i své Mistrovství světa, které pořádá organizace WCPP už od roku 2011.
Jediné, co je stejné, jsou v podstatě jen stůl, míčky a některá základní pravidla. Patrně největší rozdíl je pak v pálce, která je pro ping pong modře zbarvená a postrádá tlumicí vrstvu mezi potahem a dřevem. Všichni hráči používají stejnou pálku, se kterou je v podstatě nemožné či velmi těžké zahrát rotace – hra je tedy o hodně pomalejší.
Jiné je i bodování – hraje se do 15 bodů a rozdíl může být i o 1 bod, set tedy končí i za stavu 15:14. Specialitou je i tzv. „double-point“, který může hrát vyhlásit před tím, než dosáhl 12. bodu v setu – pokud po nahlášení vyhraje následující výměnu, získává 2 body. Při střídání stran po ukončeném setu nechávají hráči pálky na stolech a v další sadě hrají se „soupeřovou“ pálkou, která je však úplně stejná. Hraje se na 2 či 3 vítězné sety.
Je docela úsměvné, že má Česká asociace stolního tenisu webové stránky na doméně ping-pong.cz. Opravdovému ping pongu se pak věnuje web modrypinec.cz.
Hrajte zodpovědně a pro zábavu! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Využití bonusů je podmíněno registrací u provozovatele - informace zde.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Jaké jsou rozměry pingpongového stolu a míčku
Stolní tenis je velmi populární sport, oblíbený i mezi širokou veřejností ✔️. V tomto článku se dozvíte více o stolech, míčcích a také jestli...